AnaSayfa / Eğitim Şart / Renkli karakalem çalışmaları ve çizimleri

Renkli karakalem çalışmaları ve çizimleri

Renkli karakalem çizim örneklerini çok beğeneceksiniz. Hepsi birbirinden güzel ve insanın içini ısıtıyor. Dilerseniz biraz karakalem sanatından bahsedelim ne dersiniz?

Karakelem doğada bulunan; Kurşun, grafit ve kömür gibi malzemelerle çizilen bir resim türüdür. Envai çeşit malzeme türü ile bilinen en eski sanat dalları arasında yerini alır.

Görsel sanatlara yeni başlayacak olanlara ilk karakalem tavsiye edilir. Aslında karakalem kendi başına bir sanattır diyebiliriz

Değişik renkler kullanmak yerine aynı renk tonlarını kullanarak çizilir. Portre, manzara, üç boyut, natürmort ve soyut çalışmalar karakalem ile yapılır ve aralarında en çok yapılan karakalem çalışması ise portredir.

Bir çok sanat görüşü olmasına rağmen karakalem gerçekçiliği yansıtan bir çalışmadır.  Her ressamın kendisine göre ayrı tekniği var fakat genellikle kullanılan teknikler şunlardır;

– Karalama

– Tonlama

– Tarama

– En önemlisi gölgelendirme

Amatör çizimciler parmağı ile desen yayarlar fakat bu durum profesyonel ressamlar tarafından hoş karşılanmaz. Onlar kalem ile emek vererek bu işi yaparlar Bir nevi ‘Füzen’’  kalemini kullanırlar.

Kurşun kalemin kömür gibi kara olmasından mütevellit kara ile kalem kelimeleri birleşmiş ve ‘’ KARAKALEM’’ ismini almıştır.

Söğüt ile asma dallarını yakarak kömür kalemi dediğimiz füzen kalemini üretirler. Kömür tozları güzelce sıkıştırılır ve ardından preslenerek sanayide üretilir.  Bir çok doğal taş, özel kağıtlar, deri, ahşap yüzeylere karakalem ile farklı ve hoş çizimler yapılabilmektedir. Tecrübeli ressamların çoğu füzen çalışmaların için özel hamur ve silgiler kullanırlar.

Düz çizgilerle gölgelendirme yapabilirsiniz. Acemiler ilk olarak hacim yada silindiri deneyebilirler. Silindirin şeklinden dolayı dönüş koyudan açığa doğru dönüşlü olacaktır.

Örneğin köşeli bir formu tonlarken koyulu köşeden alıp geriye doğru kullanabilirsiniz. Çünkü burada bir köşe var ve orayı belirginleştirmeniz gerekiyor. Planların aldığı tonlara göre hareket etmelisiniz. O kadar köşeli değilse kavisliyse, farklı tonları deneyebilirsiniz.

Silindir tonlarken koyudan aşağıya doğru objenin gelmesi gerekir. Işık gelen yüzey daha açık geriye doğru koyulaşarak gider.

Aynı şekilde üç boyutlu etkiyi vermek için bunun arka tarafında kalan parçayı da tonlamanız gerekiyor. Daha öncelerden bahsettiğimiz gibi iki tane koyu değeri ve açık değerin yan yana çizim yaparken kullanmamak gerekiyor. Koyunun üzerine koyu açık üzerine açık kullanmayınız.  Tam zıttını yapacaksınız.

Renkli karakalem çalışmalarında gölgelendirmeniz gereken yerleri önceden gri ve tonları ile  geçiniz. Örneğin bir kadının yüz portresinde kirpikleri yapmadan önce alttaki göz ve çevresini tamamen bitiriniz

Kaşları boyamadan önce ten rengi ile boyayınız. Üzerine kaşları yapınız.

Özellikle dudak, burun gibi yerleri boyarken dairesel hareketler yapabilirsiniz.

Ufak detaylar yapabilmek için kalemin ucunu en sivri şekilde kullanın.

Gölgelendirme için illaki o rengin daha koyu tonlarını kullanmak zorunda değilsiniz.

Gelen ışın rengine göre gölgede değişir, örneğin aralarda mor ekleyerek gölgelendirebilirsiniz.

Çizim esnasında ışık/gölge olan yerleri ayarlamanız boyarken işinizi kolaylaştırır.

Gölgeleri tek yön boyayıp, ana rengi boyarken zıttına boyamanız renklerin daha iyi karışmasını sağlar. Ne olursa olsun aydınlık yerleri de boyayın beyazla bile olur.

Boyamamanız resim bittikten sonra o kısımların kirlenmesine neden olur. Renklerde o bölgelerde karışmamış olacağı için pekte hoş durmaz. Yani beyaz kalemler bu gibi şeylere yarıyor.

Acı bir gerçek, saçların gerçekçi durması için tel tel yapmanız gerekir.

Koyu renkli saçlarda değişebilir bu tabi ancak açık renklerde uğraşmak gerek. Tel tel yapmadan önce ana rengi zemin olarak yaparsanız işiniz kolaylaşır.

Saç kökleri tenle birleşik olduğuna göre dipleri yaparken ten tonları ekleyin.

Yazar: Baha Yıldırım

26 Yaşında Üniversite 4. sınıf öğrencisi En çok sevdiği şarkı Adaşının söylemiş olduğu Baha'dan '' kutupta yaz gibi'' Özledim Seni!

İlgini Çekebilir!

Güzel Eğlenceli Boyama Sayfaları Örnekleri

Çocuklar eğlenceli boyama sayfaları ile boyama yapmayı daha çok sevmektedir. Boyama sayfalarında tercih edilen desenleri …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir