AnaSayfa / Oyunkolik / Rust FPS Arttırma Yöntemleri Ve Rehberi

Rust FPS Arttırma Yöntemleri Ve Rehberi

Burada oyun ayarları aslında tamamen sizlere kalmış bir durum. Yani deneme yanılma yöntemleri üzerinde çalışma yaparsanız bilgisayarınızın kaldırabileceği ayarları rahatça yakalayabilirsiniz. Fakat ben yinede birkaç konuda sizlere bilgi vermek istiyorum.

Şimdi hem grafik kartınızı az yormak hem de yapacağınız işlemleri daha rahat gerçekleştirmek için her zaman çözünürlüğünüzü düşükte tutmaya özen gösterin.

Örnek verelim ; ekran çözünürlüğünüz 1920×1080 , sizler isterseniz bu ekran çözünürlüğünde oynamayabilirsiniz. Aynı ekran boyutuna uygun olan bir düşük çözünürlüğü seçerseniz FPS’niz azda olsa artmış olur. Bence bu yöntem çok etkilidir.

Gelelim oyun içi ayarlarına. Herkes oyunun daha güzel ve hoş görünmesini ister. Ama bunu yaparken bazı noktalara dikkat etmeniz gerekiyor. Çünkü yanlış bir ayar yaparsanız grafikleri çok kötü olur ve hiç hoşunuza gitmez.

Grafik Kısmı

 • Ayarları yaparken tüm seçenekleri en düşüğe getirin ve o şekilde oyuna başlayın. Neden böyle yaptık ? Bu şekilde ihtiyaç duymadığınız ve ne olduğunu bilmediğiniz ayarları açık bırakmaktan uzak durmuş olacaksınız.
 • Oyunda nelerin olmasını istiyorsanız onları yüksekte tutun , hangilerinin olmasını istemiyorsanız onları da düşükte tutun. Bence böyle daha iyi olacaktır. Mesela High-quality bloom ( ayarı ışıkların daha parlak olmasını sağlar.) Motion Blur ( sağ ve sola doğru bakarken ekranı bulanık yapar. )  Dept of Field ( uzakta bulunan nesneleri bulanıklaştırır. ) gibi.
 • İşte yukarıda saymış olduğumuz ayarları kimse oyun içerisinde istemez değil mi ? Bunun için bu ayarları her zaman düşükte tutun veya kapatın. Çünkü pek fazla işe yaramaz.
 • Çok yüksek performans almak istiyorsanız GRAFİK KALİTESİNİ 0 yapın. Fakat şöyle bir sorun var ki oyunda tabelaları düzenlerken o kısmı bulanık yapıyor ve böyle bir hata olduğu için herkese tavsiye etmiyorum. Bunun yerine GRAFİK KALİTESİNİ 1 VEYA 2 yapın.
 • Shadow Cascadesve Shadow Distance performansı etkileyen en önemli ayarlardan birisidir. Sizler iyi bir performans almak istiyorsanızNo Cascades’ ayarını yapın. Bu ayar gölgelendirmeyle alakalı bir durumdur. Yani gölgelerin kaç katmandan oluşmasını belirten bir ayardır. İnsanların yerlerini saptamada gölgelendirmeden faydalanıyorsanız o zaman o ayarı ‘Two Cascades’ yapmalısınız. Eğer gölge bana göre değil , ben görmediğimi de vururum diyorsanız o zaman  ‘No Cascades’ yapmalısınız.
 • Shadow Distance ayarı ise gölgelerin sizden ne kadar uzakta oluşmaya başlamasıyla alakalı bir durumdur. Yani bu durum aslında size kalmış deneyerek en iyi ayarı bulmanız gerekiyor. Eğer yakınınızdaki gölgeleri görmeniz yeterli oluyorsa o zaman 100 – 200 değerini yapabilirsiniz. İstemiyorsanız kapatın.
 • Water Quality bu ayar deniz kaplamasıyla ilgilidir. Eğer bu ayarı kapatırsanız deniz çok kötü görünür ve buna kişiyi ister istemez sinir eder. Eğer sizler rahatsız olmuyorsanız ayarı 0 yapabilirsiniz. Ama hiç hoşunuza gitmediyse o zaman seviye’yi 1’e yükseltin. Eğer 10 – 20 fps düştü adam vuramıyorum diyorsanız bu ayarı 0 yapmanız gerekiyor.
 • Draw Distance ayarı çok önemli ayarlardan birisidir. Sizden ne kadar uzaklıkta çizilmeye başlayacağı ayarla ilgilidir. Bu ayarı kesinlikle yüksek tutmaya özen gösterin. Eğer bu ayarı düşük yaparsanız ; oyuncuları , evleri , hayvanları , madenleri veya bitkileri asla göremezsiniz. Sizlere tavsiyem kesinlikle 2000 altına düşürmeyin.
 • Shader Level ayarı Rust oyununun bir kalbidir. Çünkü bu ayar dokuların gölge ve ışıklandırmalarıyla alakalı bir durumdur. Yani bu ayar zeminleri , duvarları ve oyundaki birimleri güzelleştirir. Bu ayar genel olarak performansı etkiler fakat sizler biraz açın. Tabi az az açma yapın ve test edin. Hangisi güzelinize geliyorsa ve FPS’niz iyiyse o ayarda bırakın.
 • Bunların hepsini yaptıktan sonra geriye kalan tüm ayarları kapatın. Özellikle şu ayarlardan uzak durun ; ANISOTROPIC FILTERING ve PARALLAX MAPPING. Bu 2 ayar performansı aşırı derecede etkiler ve grafik kartınızı aşırı çok yorar. Özellikle sizler hareket halindeyken ciddi FPS düşüşleri yapar.

Performans Kısmı

 • Object Quality ayarı nesnelerin görüntü kalitesiyle alakalı bir durumdur. Yani bu ayarı eğer 16’dan düşük yaparsanız görünümde çok ciddi bozukluklar oluşur. Sizlere tavsiyem bu ayarı 30 veya 60 değerleri arasında tutun.

Bu vermiş olduğum bilgileri kesinlikle yapın göreceksiniz FPS’niz çok iyi olacak. Daha ayrıntılı olabilmesi için aşağıya FPS ile ilgili bir video ekledim. O videoyu izleyerek de performansınızı arttırabilirsiniz.

Rust FPS Arttırma Yöntemi Video

Yazar: Baha Yıldırım

26 Yaşında Üniversite 4. sınıf öğrencisi En çok sevdiği şarkı Adaşının söylemiş olduğu Baha'dan '' kutupta yaz gibi'' Özledim Seni!

İlgini Çekebilir!

Clash Of Clans Duvarlar

Duvarlar yani surlar clash of clans’ta en önemli yapılardan birisidir. Çünkü arkadaşlar duvarlarınız ne kadar …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir