AnaSayfa / Oyunkolik / Rust Hayatta Kalma Rehberi

Rust Hayatta Kalma Rehberi

Rust oyunu 17 şubat 2014 tarihinde gelişime açılmış bir oyundur. O zamanlarda grafikler , oynanış ve optimasyon sıkıntısı vardı ilk çıktığı zamanlar da oyuncu sayısı çok azdı ve toplamda 5 server bulunuyordu. Yavaş yavaş güncellemeler geldi ve oyun gelişmeye başladı. Oyunda sadece online bulunuyor tek oyuncu yani singleplayer bulunmuyor arkadaşlar.

Belli bir yere geldiğinde oyunun gelişim aşaması durdu ve birkaç ay güncelleme gelmedi sonra ekip çok güçlü bir şekilde geldi ve oyunun her şeyi değişti özellikle grafikler versiyon 12 oldu ve şuanda GTX 980 ekran kartı istiyor.

Bu oyunu oynamak için gerçekten mükemmel bir bilgisayara ihtiyacınız vardır arkadaşlar. Neyse biz konumuza dönelim Rust’ı aldınız peki oyunun amacı nedir , neler yapabiliriz , ev yapımı nasıl olur vs. Oyunda şöyle bir güzellik var resmi sunucular , topluluk , eklentili gibi modlar bulunuyor. Resmi sunuculara girdiğiniz zaman elinizde bir taş ve meşale ile başlarsınız üzeriniz çıplaktır.

Topluluk serverlarında ise başka kişilerin açmış olduğu serverlar bulunur , eklentili de ise mesela resmi sunucuda nasıldı taş ve meşale vardı işte eklentili de başladığınız zaman çıplak değil de kıyafetli , elinize taş balta , yemek , su bunlar bulunur yani kısacası çok kolay bir serverlardır. Sizlere tavsiyemiz zaten eklentili de oynayın diğer serverlarda harita bulunmuyor ve ışınlanma yoktur oyundan hemen sıkılırsınız.

İlk Gün Her Zaman Önemlidir

Oyuna ilk başladığınız zaman çevrenizde ağaç , taş ve hayvanlar vardır peki ben nerdeyim havası olur herkeste J İlk yapmanız gereken iş ağaç kesmek ve arkasından ise madenleri bulup onlardan taş , metal ve yüksek kalite metal elde etmemiz gerek. Eklentili serverda oynayacağımız için elimizde zaten taş balta ve kazma olacak. Taş balta ile ağaçları , kazma ile de madenlere vuracaksınız.

Bunları yaptıktan sonra TAB tuşuna basıp sağda yapabileceğiniz eşyalar bulunuyor ve altında neler istiyor onlara bakıyorsunuz. Birde oyun TÜRKÇE arkadaşlar zorlanmadan ne istediğini çözebilirsiniz. Yola koyulalım Rust’ta şehirler , depolar , havaalanları ve büyük yapılı yerler bulunuyor. Bu yerlerde variller bulunuyor onları kırın içinden eşyalar çıkar ve yerde kutular varsa onlara bakın genel olarak plan parçası çıkar.

Plan Parçası Nedir ? Plan parçası başka başka eşyalar öğrenmenize yarar. 20 tane plan parçası bulursanız yeni bir eşya öğrenirsiniz. Tabi yakın zaman da level sistemi geleceği için plan parçalarına gerek kalmayacak. Büyük yapılı yerlere girin orada askeri kutular olacak onların için de silahlar çıkabiliyor. Oyunda çok güzel silahlar bulunuyor ak , SMG , M249 , Roketatar , Tabanca gibi. Şimdi artık ev yapma zamanı geldi ağaç ve maden topladık şimdi bir tane kağıt yapmamız gerek sonra inşa planı yapıyoruz. İnşa planı sayesinde çok değişik evler yapabiliriz ister büyük , isterseniz de kulübe.

Yalnız ilk başladığınız için her zaman küçük ev yapın daha büyük yaparsanız biri gelir patlatır ve üzülürsünüz. Ben zaten aşağıya video ekleyeceğim ev nasıl yapılır oradan da yararlanabilirsiniz. Oyunda her zaman evin sağlamlığı çok önemlidir güzel bir strateji ile harika ev yapabilir ve evinizi düşmanlardan koruyabilirsiniz.

Silah Nasıl Bulunur ?

İlk başladığınız da barutla yapılan su borusu ve tabanca silahı bulunur bunlar yakında çok etkilidir fakat uzaktaki adamı vuramazsınız. En iyi silahları büyük yapılı yerlerde , havaalanında veya uçak bazen airdrop atıyor oralardan bulabilirsiniz. Ya da silahı buldunuz hemen araştırma yerinde silahı öğrenebilirsiniz tabi şansınız %30 veya 35 oluyor şansa bağlı biraz.

Silahı bulduğunuz zaman eviniz yoksa direk çıkarsanız birisi gelir hem sizi öldürür , hem de silahınızı alır ve gider. Bu yüzden ev yapınca sandık yapın ve silahınızı onun içerisine koyun. Her silahın mermisi farklıdır ve çeşitlidir. Örnek verecek olursak ak silahının yanıcı , patlayıcı ve hv mermileri bulunuyor.

Gelişme Zamanı

Artık yavaş yavaş oyunu öğrendik evimiz var silahımızı bulduk eeee karnım çok aç ne yapacağım. Oyunda tavuk , geyik , kurt , ayı , yaban domuzu , at gibi hayvanlar bulunuyor. Kurt ve ayıya aman dikkat saldırıyorlar. Siz tavuk , geyik , at ve yaban domuzu avlayacaksınız.

Bunları avlamak için de yay ve oka ihtiyaç var isteyenler mızrakta yapabilir. Bu şekilde avlayarak üzerinden et , deri , kumaş , yağ çıkartabilirsiniz. Etleri kamp ateşinde kızartıp yiyebiliyoruz. Metal , sülfür ve yüksek kalite metalleri ise fırınlarda işleyebiliyoruz aklınızda bulunsun. Diğer konumuz sağlık oluyor. Oyunda şırınga , büyük sağlık çantası ve bandaj bulunuyor. Bandajı kendiniz de 4 kumaş karşılığında yapabiliyorsunuz. Şırınga ve büyük sağlık çantalarını da büyük yapılı evlerden bulabilirsiniz.

Çatışma Ve Ev Basma Taktikleri

Şimdi geldik maceranın en sonuna oyundaki herkes buna bayılır çatışma ve ev basma. Evet Rustta çatışmalar gerçekten çok güzel ve zor. Ev basma ile harika bir şey. Evi genel olarak c4 ve roketatarlarla patlatabilirsiniz ama en iyi yol c4 olmaktadır.

C4 yapmak için de birkaç eşya öğrenmeniz gerek bunlardan birisi de patlayıcı maddeler oluyor. Yapmak için de öğrenmeniz gerek ve gerekli malzemeler patlayıcı maddeler , barut ve sülfür oluyor. Büyük evlere fazla yaklaşmayın çünkü surların arkasında taret olarak veya mayınlar. Taretler daha oyuna yeni eklendi AK silahıdır ve üzerine kamera bulunur kendi adamı haricinde dışarıda kimi görse 10 metreye kadar ateş edebiliyor. Ansızın girerseniz sizi görür ve 2 saniyede ölürsünüz.

Mayınlar da genel olarak çimlerin oraya konuluyor bunlara dikkat edin. Avlayım derken av olmayın J Bir oyuncu ile çatışmaya gireceğiniz zaman yapmanız gereken çok kolay arkadaşlar barikat varsa yanınızda oraya saklanın veya ağacın yanına. Her zaman tek tek atın çünkü silah sekiyor. Birde sıktığınız her mermi birçok yerde duyuluyor ses çok çıkıyor yani. Burada yapacak bir şey yok ya siz , ya o. Ev patlatma çok güzel fakat dediğimiz gibi C4 yapmak kolay değil biraz uğraş gerektiriyor. C4 yaptığınız zaman da hemen bir ev bulup dalmayın gezinin girişi en kolay ev bulup orayı patlatın ve büyük malzemeler ile karşılaşın.

Oyun arkadaşlar her hafta güncellenmekte ve yeni yeni eşyalar geliyor , optimasyon düzeliyor , oynanış güzelleşiyor. Yani steamde şuanda 31 TL indirim olunca 20 veya 15 TL’ye kadar düşüyor. Gerçekten böyle bir oyun için fiyatı gayet makul. Oyun geliştiricileri sürekli çalışıyor ve şuanda devblog 111’de.

İleride daha da güzel olacağından eminim çünkü arabalar , bisiklet , radyasyonlu hayvanlar eklenecek. Map küçüktü ve şimdi daha büyük oldu. Tundra , karlı alan ve ormanlık yerler bulunuyor. Satın almak isteyen arkadaşlarımız bence kaçırmasınlar ilk başta oyun zor olabilir fakat zamanla alışırsınız. Birde Türkçe olduğu için zorlanmadan oynayabilirsiniz. Hepinize bol şans ve iyi oyunlar diliyorum.

Yazar: Baha Yıldırım

26 Yaşında Üniversite 4. sınıf öğrencisi En çok sevdiği şarkı Adaşının söylemiş olduğu Baha'dan '' kutupta yaz gibi'' Özledim Seni!

İlgini Çekebilir!

Clash Of Clans Duvarlar

Duvarlar yani surlar clash of clans’ta en önemli yapılardan birisidir. Çünkü arkadaşlar duvarlarınız ne kadar …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir