AnaSayfa / Oyunkolik / Rust Yeni Başlayanlar için Başlangıç Rehberi

Rust Yeni Başlayanlar için Başlangıç Rehberi

Yeni bir başlangıç rehberi olarak bu yazımızda Rust hakkında kısa bilgilere göz atacağız. Şimdi Rust oyununda ilk günde neler yapabiliriz ve yapılması gerekenler nelerdir bunları sırayla inceleyeceğiz. Tabi yazımıza başlamadan önce rust hakkında kısaca bilgi verelim.

Rust oyunu 11 Aralık 2013 tarihinde Steam üzerinden satılmaya başlandı. O zamanlarda oyun çok farklıydı ve güncellemeler çok geç geliyordu.

Fakat 17.02.2014 tarihinden itibaren oyun tamamen değişti , sürekli olarak güncellenerek gelişmeye başladı. Oyunda tek oyunculu yani singleplayer modu bulunmuyor.

Oyunu oynamak isteyenler sunuculara bağlanıyor ve o şekilde oynuyor. Oyun şuanda Steam üzerinde satılmakta ve daha Alpha aşamasındadır. Eğer almak istiyorsanız bu linke tıklayarak satın alabilirsiniz

Rust ; http://store.steampowered.com/app/252490/Rust/

 İlk Gün Neler Yapabiliriz

Oyuna daha yeni başladığımız için nerede ne var bilmiyoruz. Bunları bilmediğimiz için gözden uzak bir yere giderek oyunu kavramamız gerekiyor.

Rust oyununda depolar , şehirler , kasalar , sandıklar , variller , çeşit çeşit silahlar , base sistemi gibi birçok çeşitlilik bulunmaktadır.

Tabi ilk başlarda şehir gibi yerlerden uzak durun çünkü o yerlere genel olarak silahlı adamlar gidiyor veya radyasyon olduğundan dolayı hemen ölebilirsiniz.

Gözlerden uzak sakin bir yer bulalım ve sonra etrafımızda bulunan ağaçlara vurarak odun , taşlara vurarak da taş ve benzeri malzemeler toplayalım. Eşyaları üretmek için ise Q tuşuna basarak oradan yararlanabilirsiniz. Mesela taş balta veya taş kazma yapacaksanız gerekli olan malzemeler ODUN İLE TAŞ’TIR. İlk başlangıç olarak bu 2 eşyayı yapalım.

Daha sonra kafamızı sokacak bir kulübe yapıp avlanmaya çıkalım. Tabi evimiz tahtadan ve haliyle çok güçsüz. Basemizi bir üst seviyeye çıkartmak için taşa ihtiyacımız olacak. Ama merak etmeyin sağda solda taş madenleri bulunuyor taş kazmanız ile vurarak taş toplayabilir ve basenizi güçlendirebilirsiniz.

Son olarak evin içerisine uyku tulumu atalım ve kamp ateşi yapalım. Çünkü ormanda hayvanlar tarafından veya düşmanlar tarafında ölürsek uyku tulumu sayesinde evimizde doğabilelim.

Yapmış olduğumuz kamp ateşi yemeklerin pişmesini sağlar ve aynı zaman da sizi ısıtır. Mesela geyik avladınız o hayvanın etini alarak yaptığınız kamp ateşinde etinizi pişirip afiyetle yiyebilirsiniz.

Silah Bulmak

Oyunda silah çok ama çok önemli etkenlerden birisidir. Eskiden silah Blue print adı verilen mavi kağıtları öğrenerek yapılıyordu fakat yeni güncelleme ile artık herkes istediği silahı kolayca yapabiliyor.

Tabi bunu yapmak için gerekli olan malzemelere sahip olmanız gerekiyor. Gerekli olan malzemelere sahip olursanız istediğiniz silahı yapabilirsiniz.

Unutmadan bazı silahlar çok sekiyor ve kullanmanız gerekiyor. Mesele AK47 silahı çok sekiyor kullanırken tek tek atmanız gerekiyor. Ama SMG silahı sekmediği için kolayca başlangıç olarak kullanabilirsiniz.

Gelişme Dönemi

Artık oyunda birçok şeye hakim olduk ve sıra geldi keşif yapmaya. Keşif yaparak hem düşmanlarımızın yapmış olduğu baseleri inceleyeceğiz hem de sağdan soldan malzeme toplayacağız.

Çünkü unutmayın evimiz çok önemli eğer patlarsa eşyalarımızın hepsi gider ve sıfırdan başlamak zorunda kalırız. Evi güçlendirmek için zırhlı duvarlara ve kapıya ihtiyacımız olacak. Bunu yapmak için ise fırına ihtiyacımız var. Tabi zırhlı veya metal yapacağımız için taş madenlerini sağdan soldan çok bulmamız gerekiyor.

Özellikle yüksek kaliteli metal işin en zor kısmı. Zırhlı yapmanız biraz zaman alabilir fakat metal kolayca kısa sürede yapabilirsiniz. Metal yapmak için eritilmiş metal cevherinde ihtiyacımız olacak. Bunu yapmak için ise taş madenlerden çıkan metal cevherini fırına koyup oradan toplayabilirsiniz.

En son olarak şırınga , bandaj ve large medkit gibi sağlıklar oyunun can damarıdır. Çünkü herhangi bir çatışma anında sağlığınız aza inince bu sağlıklardan birini kullanırsanız hemen sağlığınız artar.

Fakat bazı medkitler kanamayı durdurmaz. Mesela şırınga kanama durdurmaz sadece sağlığı yükseltir. Kanamayı bandaj durdurur fakat sağlığınızı çok fazla arttırmaz.

Çatışma Ve Ev Basma Taktikleri

Oyunu artık daha iyi kavradık ve ev basmaya gidebiliriz. Tabi ev basmaya gitmeden önce kendi evimizden C4 yapıp o şekilde gitmemiz gerekiyor. Tabi c4 miktarı eve göre değişkenlik gösterebilir.

Mesela kulübe gibi bir ev patlatacaksanız 2 veya 3 tane yeterli olur. Fakat büyük villa gibi eve girecekseniz o zaman 20 tane gerekebilir.

Çatışma konusunda ise her zaman tetikte olun ve tek tek sıkmaya özen gösterin. Eğer elinizde Ak47 var tararsanız çok seker ve adam sizi hemen öldürür. Ama elinizde SMG varsa o zaman istediğiniz zaman tarayabilirsiniz.

Son olarak şunu belirtmek istiyorum. Rust oyununu genel olarak gruplar oynuyor ve tek başınıza oynayacaksanız işiniz biraz zor olabilir. Ama birkaç arkadaşınız varsa o zaman hem çok keyif alırsınız hem de bol bol ev patlatırsınız. Hepinize iyi oyunlar dilerim.

Yazar: Baha Yıldırım

26 Yaşında Üniversite 4. sınıf öğrencisi En çok sevdiği şarkı Adaşının söylemiş olduğu Baha'dan '' kutupta yaz gibi'' Özledim Seni!

İlgini Çekebilir!

Lol Yasuo Oynanışı Taktikleri Kabiliyet Dizilimi Ve İtem Dizilimi Nasıl Olmalıdır?

Legens Of Legens Yasuo Hakkında Kısa Bilgi Yasuo azmiyle dikkat çeker ve tam bir kılıç …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir