AnaSayfa / Eğitim Şart / Saf Madde Ve Karışım Arasındaki Farklar Nelerdir? Öğrenelim

Saf Madde Ve Karışım Arasındaki Farklar Nelerdir? Öğrenelim


Maddeler saf madde ve karışım olmak üzere ikiye ayrılırlar. Her iki türde maddeler de kendi içlerinde çeşitlere ayrılır.

Saf Maddeler;
Elementler

Bileşikler

Karışımlar;
•Homojen Karışımlar

•Heterojen Karışımlar

Bu her iki türde maddeyi birbirinden ayırmak için bir takım farklı özellikleri bulunmaktadır. Bu özellikler bu iki tür maddenin birbirinden ayrılmasını ve ayırt edilebilmesini sağlar.

Karışımlar Ve Saf Maddeleri Birbirinden Ayıran Farklar
Saf maddelerin belirli bir erime ve kaynama noktası bulunmaktadır. Ancak karışımların belli bir erime ve kaynama noktası bulunmamaktadır.

Saf maddelerin sabit sıcaklık ve basınçta yoğunlukları sabittir. Karışımların ise sabit basınç Ve sıcaklıkta yoğunlukları sabit değildir.

Saf maddeler fiziksel yöntemler ile kendisini oluşturan daha basit maddelere ayrıştırılamazlar.

Karışımlar fiziksel yöntemler ile kendilerini oluşturan daha basit maddelere ayrıştırılabilirler.

Saf maddelerin kendilerine has belirli bir formülü ya da sembolü bulunmaktadır. Karışımların ise kendilerine has belirli bir formülü yaşam sembolü yoktur.

Saf maddeler doğada genellikle kendi kendiliğinden oluşmaktadır. Karışımlar ise doğada genellikle kendiliğinden oluşmamaktadır. Beşeri unsurlar ile birlikte oluşturulabilmektedir.

Yazar: Baha Yıldırım

26 Yaşında Üniversite 4. sınıf öğrencisi En çok sevdiği şarkı Adaşının söylemiş olduğu Baha'dan '' kutupta yaz gibi'' Özledim Seni!

İlgini Çekebilir!

Güzel Eğlenceli Boyama Sayfaları Örnekleri

Çocuklar eğlenceli boyama sayfaları ile boyama yapmayı daha çok sevmektedir. Boyama sayfalarında tercih edilen desenleri …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir