AnaSayfa / Dini / Salavat Nasıl Getirilir?

Salavat Nasıl Getirilir?

Salavat, tüm Müslümanların kendilerini ve tüm insanları Allah’a ve yoluna davet eden ve bu yolda yürümek için nasıl bir hayat izlememiz gerektiğini bizlere öğreten Peygamber Efendimiz(sav) için okunan kısa dualardır.

Kur’an-ı Kerim Ahzab Suresi 56. ayette Allah ve meleklerinin peygambere salat ettikleri belirtilirken, Allah-u Teala tüm Müslümanların da Peygamber Efendimiz(sav)’e salat ve selam etmesini istemiştir.

Bir Sevgi, Bir Biat Olarak Salavat-ı Şerif

Getirdiği Kur’an-ı Kerim ile şu alemin gerçek mahiyetinin anlaşılması, tüm insan ruhlarının en derindeki arzusu olan ebedi yaşamı müjde vermesi ve hem dünyada hem de ahirette mutlu olmanın yollarını göstermesi nedeniyle Resul-i Ekrem(sav) tüm insanlar için bir üstat, bir öğretmen, bir rehber olmuştur.

Tüm iman ehli için bir imam, bir mürşit olmuştur. Bu sebeple ona duyulan sevginin, minnetin, vefanın bir göstergesi olan ayrıca getirdiği kuralları kabul ederek ona olan biatin ve sözün tazelenmesi olan ayrıca ailesine ve ashabına olan hürmetin ve sevginin bir işareti olan salavatı şerif zaman içerisinde birçok farklı şekilde söylenmiştir.

Örnekleri

En basiti ve en çok kullanılanı “Allahümme salli ala seyyidine Muhammedin ve ala ali seyyidine Muhammed” şeklindedir. Allah’ım Efendimiz Muhammed(sav)’e ve ailesine salat eyle, anlamına gelir.

Bir hadis-i şerifinde Resul-i Ekrem(sav) “Bana salavat getireceğiniz vakit şöyle deyiniz “Allahümme salli ala Muhammedin ve ala ali Muhammed kema salleyte ala İbrahime ve ala ali İbrahim”” demiştir.

Anlamı “Allah’ım İbrahim’e ve ailesine selamet ve selam ihsan ettiğin gibi Muhammed ve ailesine de selamet ve selam ihsan et” demektir.

Kapsamlı Bir Salavat

Ayrıca daha kapsamlı şekilde getirilen salavatlar da mevcuttur. Bu salavatlar Peygamber Efendimiz(sav)’e olan sevgi ve bağlılıklara göre farklı alimler tarafından farklı şekillerde söylenmiştir. Örneğin Risale-i Nur’da Bediüzzaman Said Nursi’nin şu salavatı bu tarz salavatlara bir örnektir.

“Allahümme salli ve sellim ala seyyidine Muhammedin ve ala ali seyyidine Muhammedin bi adedi külli dain ve devain ve barik ve sellim aleyhi ve aleyhim kesira”

Anlamı ise “Allah’ım, Efendimiz Muhammed(sav)’e ve ailesine tüm dertliler ve devalar adedince salat ve selam eyle. Onlara çokça bereketler ihsan et, selamlar eyle.”

Yazar: Baha Yıldırım

26 Yaşında Üniversite 4. sınıf öğrencisi En çok sevdiği şarkı Adaşının söylemiş olduğu Baha'dan '' kutupta yaz gibi'' Özledim Seni!

İlgini Çekebilir!

Sekine Duası Okunuşu Ve Türkçe Anlamı ( Meali)

Sekine duasının okunuşunu ve Türkçe mealini sayfamızda bulabilirsiniz. Sekine sözlükte güven, sükunet, dinginlik, huzur ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir