AnaSayfa / Pratik Bilgiler / Salçanın Küflenmesini Önlemek Ve Engellemek İçin Neler Yapılır?

Salçanın Küflenmesini Önlemek Ve Engellemek İçin Neler Yapılır?

Birçok insanın salçası küfleniyor ve böyle olunca da salça çöp oluyor. Peki salçalar neden küflenir veya salça neden küf tutar bugün bu konuyu inceleyeceğiz. Salçanın küflenmemesi için yapılacak faktörlere bakmadan önce salça neden küflenir isterseniz ona bakalım.

Salçanızda aşırı nem olursa o zaman küflenme meydana gelir. Şimdi ise salçanın küflenmemesi için yapılacaklara göz atalım ;

Salça biliyorsunuz domates ve kırmızı biberle yapılır ilk bunların suyu çıkarılır sonra kaynatılır. Eğer salçada dediğimiz gibi nem içeriği çok fazla olursa küflenme oluşur.

Ev yapımı olan salçalar genel olarak küflenmeye uğramaz , daha çok dışarıdan hazır olarak aldığımız salçalar küflenir. Tabi eğer doğru bir saklama ve kullanma yöntemleri uygularsanız o zaman salçalarınız küflenmez.

Salçalarınızı saklayacağınız zaman teneke kutular yerine cam kavanozları tercih etmelisiniz.

Eğer cam kavanozda bulamıyorsanız teneke kutuda aldığınız zaman eve gelince mutlaka cam kavanoza ilave edin.

Mümkün olduğunca büyük kutular yerine küçük kutularda salça almaya özen gösterin. Aldığınız salçaları ise kısa sürede tüketin ki küflenme meydana gelmesin.

Salçayı kullandığınız zaman o boş kısmı dolduracak kadar kavanoza sıvı yağ koyun. Sıvıyağı buzdolabında donar ve bu yüzden salçanız küflenmez.

Başka bir yöntem ise şöyledir bir kilo salçaya , bir su bardağı kadar bitkisel yağ ilave edin ve kısık ateşte kaynatın. Sonra içine bir yemek kaşığı kadar turşuluk tuz koyun. Pişirme bittikten sonra soğumaya bırakın ve soğuk olunca temiz bir kavanoza koyup buzdolabına ilave edin.

Salçanızı 1 kaşık tuz ile karıştırıp cam kavanoza koyun. Bu yöntemi uygularsanız eğer yemeğinize tuz atarken çok dikkat ediniz.

Salçanızı çok uzun zaman kullanmak istiyorsanız o zaman da 1 miktar katı yağı eritin ve salçanızın üstünü bu yağ ile örtün sonra kavanozunuzun kapağını kapatın. Yağ içerisinde donacağı için salçanızı koruyacaktır.

Teneke kutuları açtığınız da bir daha kapatmaz ve böyle olunca da meydana ister istemez küflenmeler oluşur. Sizde teneke kutu alacaksanız o zaman açtığınız zaman kutunun üzerini çay tabağı ile kapatın.

Salçanızı buz kalıplara koyup dondurun ve küçük gruplar şeklinde buzdolabı poşetlerine koyup dondurucuya koyun salçalarınızı bu şekilde kolayca saklayabilirsiniz. Gerektiğinde çıkarıp istediğiniz kadarını kullanabilirsiniz.

Salçalar her zaman soğuk ortamda saklanmalıdır

Havayla temas ettirilmemeli

Üzerine yağ veya tuz dökün küflenmeyi geciktirebilirsiniz

Salçanızı mümkün olduğunca daha kısa sürede tüketmeye çalışın

Kullanım talimatlarını mutlaka okuyun ve ona göre kullanın , saklayın.

Bu paylaştığımız bilgiler sayesinde sizler de küf oluşumunu rahatlıkla engelleyebilirsiniz.

Yazar: Baha Yıldırım

26 Yaşında Üniversite 4. sınıf öğrencisi En çok sevdiği şarkı Adaşının söylemiş olduğu Baha'dan '' kutupta yaz gibi'' Özledim Seni!

İlgini Çekebilir!

Polar Nasıl Yıkanır

Polar kumaş dayanıklılığı ve sıcak tutması nedeni ile günümüzde birçok kişi kış aylarında polarları tercih …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir