AnaSayfa / Ajandam / Şifon Kumaştan Leke Nasıl Çıkartılır? İpuçları

Şifon Kumaştan Leke Nasıl Çıkartılır? İpuçları


Yırtılmalara ve leke tutmalara dayanıksız olan şifon kumaşların dikkatli bir şekilde kullanılması gerekiyor. Şifon kumaşlı bir kıyafetten lekeler hafif bir şekilde ıslatılarak silinebilir.

Fakat şifon kumaş, ıslandığı zaman çok daha kolay bir şekilde esneyebilir ve deforme olabilir.

Bu nedenle özenli olunmazsa eğer kuruduğu zaman eski haline dönmeyecektir. Yıkama suyunun sertliği fazlaysa, su içerisine bir kaşık ölçüde boraks eklenebilir.

Durulama yapılırken alkali izlerinin nötralize edilebilmesi ve deterjan artıklarının çözünebilmesi için durulama suyu içerisine bir kaşık ölçüde damıtılmış beyaz sirke konulabilir.

Şifon kumaşlarda beyazlatıcı veya parlatıcı etki içeren deterjanlar kullanılmamalıdır. Kumaş içerisindeki fazla suyun alınması için de bükme ve sıkma işlemi uygulanmamalıdır.

Şifon kumaşı nemli bez ile silmelisiniz ve bu işlemi yaparken dikkatli olmaya özen göstermelisiniz. Hızlı ve sert bir şekilde silmeye çalışırsanız, şifon kumaşınız deforme olur ve kullanılamaz hale gelir.

Deterjanlı su ile sildiğiniz zaman suyla durulamayı unutmayınız. Bu işlemin ardından kumaşınızın üzerinde haliyle su lekeleri oluşabilir. Bunun önüne geçmek için suyunuzun içine biraz beyaz sirke damlatabilirsiniz. Şifon kumaşınızın eskisi gibi yumuşak olmasını istiyorsanız, yine suyun içine birazcık saç kremi ekleyerek olumlu sonuç elde edebilirsiniz. Sakın ola durulama işleminin ardından şifon kumaşınızı sert bir şekilde kurulamaya kalkmayınız.

En çok yapılan hataların başında,  yağ ve yemek lekesi dökülen şifon kumaşın deterjanlı ıslak mendil ile silinmesidir. Islak bez ve mendil ile silmeye çalışırsanız, yemek ve yağ lekesi daha fazla yayılır.

Bu durumun oluşmaması için yağlı lekeler için hızlı bir şekilde vakit kaybetmeden lekenin üzerine tuz dökünüz. Bu eski bir yöntemdir zamanında anneannelerimiz çok kullanırdı.

Tuz kullanmamızın amacı; Lekenin azalmasını sağladığı içindir!  Tuz, lekenin kolayca ve kısa süre içerisinde çıkarılmasına yardımcı olmaktadır.

Diğer kolay bir yöntem ise yağlı lekenin üzerine kağıt havlu ile yada pamuk ile tampon yapmak. Tampon işleminin ardından leke çıkartan deterjanınızı kullanabilirsiniz.

Dokusu çok hassas olan bir kumaş olduğundan dolayı üzerinde oluşan lekeleri hafif bir şekilde ıslatarak silmeliyiz. Şifon çok fazla ıslandığı zaman anında deforme olur ve esner. Bu yüzden çok fazla dikkatli olmalı ve şifon kumaşa özen göstermelisiniz.

Elbisenizin kullanım talimatına göz atınız. Genelde polyester şifonlar elde yıkanabiliyor ama ipek olanlar kuru temizlemeciye verilmesi şart.  Yıkama yapılacaksa; Soğuk su ve jel deterjan tercih edilmelidir.

Yazar: Baha Yıldırım

26 Yaşında Üniversite 4. sınıf öğrencisi En çok sevdiği şarkı Adaşının söylemiş olduğu Baha'dan '' kutupta yaz gibi'' Özledim Seni!

İlgini Çekebilir!

Turkcell Kalan Dakika Öğrenme Ve Sorgulama

Eğer hattınız Turkcell is eve kalan konuşma dakikalarınızı öğrenmek istiyorsanız bunu birkaç yoldan kısaca nasıl …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir