AnaSayfa / Ajandam / Soba Zehirlenmesine Nasıl Önlem Alınır?

Soba Zehirlenmesine Nasıl Önlem Alınır?

soba-zehirlenmesi-neden-olur
Kış günlerinin nostaljik ısınma aracı soba. Artık günümüzde soba kullanımı git gide yerini kalorifer ve doğalgazla ısınmaya bırakırken bir taraftan da hala haberlerde sobadan zehirlenen ailelerin olduğunu duymaktayız.

Peki, neden soba insanı zehirler?

Bunun en büyük sebebi bacaya bağlı boruların zehirli gazı dışarı verecek kadar açık olmaması ve gece uyurken sobaya atılan kömürün, sobanın hava sirkülasyonu yapacak kısımlarının kapanmasıyla sıkışıp boş bulduğu yerden eve sızmasıyla olur.

Bu is ve zehirli gaz öyle sinsi bir şekilde eve sızar ki gece ortamda uyuyanlar farkında olmadan bu havayı soluyarak fark etmeden zehirlenirler.

Sobadan zehirlenmemek için alınacak tedbirler:

Öncelikle soba ve soba boruları sağlam ve olası risklere karşı bir düzenekte olmalıdır. Baca temiz ve dışarıdan rüzgârın gazı içeriye gönderemeyeceği şekilde inşa edilmelidir.

Gün içerisinde atılan odun ve kömürler akşamüzeri kontrol edilip, gece mümkün se soba içine kömür atmadan ve belirli gözleri kapatılarak uyutulmalıdır. Çok soğuk kış gecelerinde ise soba ile ilgili tedbir alınarak yakılmalıdır ki bunu en son seçenek olarak önermekteyiz.

Yazar: Baha Yıldırım

26 Yaşında Üniversite 4. sınıf öğrencisi En çok sevdiği şarkı Adaşının söylemiş olduğu Baha'dan '' kutupta yaz gibi'' Özledim Seni!

İlgini Çekebilir!

Turkcell Kalan Dakika Öğrenme Ve Sorgulama

Eğer hattınız Turkcell is eve kalan konuşma dakikalarınızı öğrenmek istiyorsanız bunu birkaç yoldan kısaca nasıl …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir