AnaSayfa / Dini / Teheccud Namazı Nasıl Kılınır Hangi Dualar Okunur

Teheccud Namazı Nasıl Kılınır Hangi Dualar Okunur

Teheccüd namazı yatsı namazları kılındıktan sonra uyumadan veya uyuyup uyandıktan sonrasında kılınan nafile namazına gece namazı, uyuyup uyandıktan sonra kılınan namaza ise teheccüd namazı denir.

Bu namazın en az iki rekat en fazla ise on iki rekat kılınması gerekiyor. Teheccüd namazı kılınırken her iki rekatta bir selam verilir.

Allah’ın Müslüman kullarına farz olarak bildiği teheccüd namazı günahlardan uzaklaştıran ve kullarını Allah’a daha çok yakınlaştıran bir namaz olarak biliniyor.

Teheccüd Namazını Nasıl Kılınır?

Teheccüd namazına kılmaya başlamadan önce niyet edilir. Teheccüd namazının iki, dört, altı ve sekiz rekat olarak kılınması buyrulur.

Dileyen kişi ise bu rekatlardan sonra daha fazla rekat kılabilir. İki rekatta bir selam verme durumunun erdemli bir davranış olduğu gibi dört rekatta bir selam vermek de erdemli bir davranış olarak kabul edilir.

Teheccüd namazı kılınırken rekatlar arasında özellikle iki rekatta bir ara verilmediği, yemek yenmediği ve konuşma olmadığı sürece tekrar niyet etmeye gerek yoktur.

Bu namaz dört rekat kılınacağı zaman iki rekatı kılındıktan sonra teşehhüd için secdeye oturulduğunda Ettehiyyatü suresinden sonra Salli ve Barik duaları okunur ve üçüncü rekata başlamak için kalkılır.

Üçüncü rekata başlamadan önce ise Subhaneke suresi okunur ve Bismillahirrahmanirrahim denildikten sonra Fatiha suresi okunmaya başlanır.

Teheccüd namazının son secdesinde oturularak selam verilir ve namaz tamamlanmış olur. Peygamber Efendimiz HZ. Muhammed ( s.a.v) teheccüd namazını düzenli olarak kılardı.

Hz. Muhammed bu namazın faziletlerine sahip olmaları için yakın çevresinden başlayıp tüm Müslüman alemini teheccüd namazı ile ilgili bilgilendirmiş ve bu namaza yönlendirmiştir.

Kendisini en kötü hissettiği zamanlarda dahi teheccüd namazını kılmak için uyanır ve gerekirse oturarak bu namazı kılardı.

Yazar: Baha Yıldırım

26 Yaşında Üniversite 4. sınıf öğrencisi En çok sevdiği şarkı Adaşının söylemiş olduğu Baha'dan '' kutupta yaz gibi'' Özledim Seni!

İlgini Çekebilir!

Sekine Duası Okunuşu Ve Türkçe Anlamı ( Meali)

Sekine duasının okunuşunu ve Türkçe mealini sayfamızda bulabilirsiniz. Sekine sözlükte güven, sükunet, dinginlik, huzur ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir