AnaSayfa / Tekno Beyin / Telefonu sabaha kadar şarj etmek şarjda bırakmak zararlı mıdır?

Telefonu sabaha kadar şarj etmek şarjda bırakmak zararlı mıdır?

Akıllı telefonları genelde gece yatarken şarja koyarız ve ortalama 3 – 4 saatte ful olarka şarj olur.

Geriye kalan zamanda sabaha kadar boşu boşuna bekler ve haliyle şüpheleniriz. ‘’ Acaba çok fazla şarjda kalmasının bir sakıncası yada zararı var mı? ‘’ Batarya patlar mı?’’ soruları aklımız gelir. Bugün bu konu hakkında sizlere bilgiler vereceğim.

İlk öcelikle şunu belirtelim; Akıllı Cep telefonları sabaha kadar şarj etmenin herhangi bir sakıncası yada zararı yoktur.

Eskiden 12 saat şarj ederdik. Bataryanın şişme ve patlama tehlikesi vardı. Şimdilerde Akıllı cep telefonlarında 2 – 3 saatte şarj oluyor ve akım korumalı olduğundan dolayı isterseniz 2 gün şarjda kalsın yine bir zararı olmaz.

Akıllı telefonların akım kesme özelliği olduğundan dolayı telefonu sabaha kadar şarj etmek yada şarjda kalmasının herhangi bir zararı yoktur!

Yeni nesil piller %100 dolduktan sonra akımı kesiyor ve şarj etmiyor. Bu telefonlara boşuna akıllı telefonlar demiyorlar. Tamamen şarj olduktan sonra akım kesilir ve şarj etmez.

İnternette bir çok forumda bu konuyla ilgili hurafeler var. Yok efendim sabaha kadar şarj etmeyin telefonun bataryası patlar telefona zarar verirsiniz diyorlar.

Bu konuda bilgisi olmayan herkes konuşuyor. Halbuki işin temel konusu olan akım kesme özelliğini bilseler böyle konuşamazlar. Cahillik ve kulaktan dolma bilgilerle bu tarz söylemlerle karşılaşabiliyoruz.

Makalemizin başında belirttiğimiz gibi telefonunuzu istediğiniz kadar prize takın yanlışlıkla unutsanız bile bir mahsuru olmaz.

Sabaha kadar telefonu şarj etmenin hiçbir zararı yoktur. Üstüne basa basa defalarca vurguladık ve belirtik.

 

Yazar: Baha Yıldırım

26 Yaşında Üniversite 4. sınıf öğrencisi En çok sevdiği şarkı Adaşının söylemiş olduğu Baha'dan '' kutupta yaz gibi'' Özledim Seni!

İlgini Çekebilir!

Tabletlerde güvenli moddan çıkma nasıl yapılır hakkında bilgi

Tabletlerde sol alt tarafra ‘’ Güvenilir mod’’ yazısı çıkabilir. Telefonlarda bataryayı çıkarıp geri taktığınız zaman …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir