AnaSayfa / Dini / Teyemmüm Nedir

Teyemmüm Nedir

Su olmadığı durumlarda toprakla, toprak yok ise kum, kireç, taş kullanılarak alınan abdeste teyemmüm denir.

Dikkat edilmesi gereken toprağın ya da benzeri maddelerin temiz olması gerekir. Normal abdest için teyemmüm alınabileceği gibi gusül abdesti yerine de teyemmüm alınabilir.

İslam dininde Müslümanların su olmadığı durumlarda abdest almaları gerekli olan durumlarda rahat bir şekilde abdest almaları için toprak ile teyemmüm yeterlidir.

Toprak ile temizlenmek su ile temizlenmeye eş değerdir. Fakat su bulunduğu takdir de teyemmüm abdesti bozulur ve normal abdest ve gerekiyor ise gusül abdesti almak gerekir.

Teyemmüm Abdesti Hangi Durumlarda Alınır

  • Temiz su olmaması halinde,
  • Su kullanmaya engel olan durumlarda,
  • Su kullanıldığı takdirde soğuktan donma tehlikesi olması durumunda
  • Cezaevinde olup abdest alacak su olmaması durumunda
  • Ölüm tehdidi alınır ise
  • Yolculukta abdest alacak su olmadığı takdirde
  • Su bulmanın her hangi bir yolu olmaması durumunda

Teyemmüm Nasıl Alınır

Cünüp ya da normal abdest için niyet edilir. Normal abdest için teyemmüm edilse bile bu var ise ortadan cünüplüğü da kaldırır.

Hangi ibadet yapılacak ise o ibadeti içinde geçirerek niyet edilir. Niyet edildikten sonra parmaklar açılır.

Ellerin iç kısmı temiz toprağa sürülür. Toprak yok ise benzer bir maddeye sürülür. Eller sürüldükten sonra geri çekilir. İki el birbirine vurularak hafif bir şekilde silkilir. Yüze ellerin ç kısmı kullanılarak mesh edilir.

Elin iç kısımları tekrar mesh edilir. Sol elin baş ve işaret parmağı ayrılır. Üç parmağın içiyle sağ kolun iç yüzü parmak uçlarından dirsekler ile beraber mesh edilir.

Parmakta yüzük var ise yüzük çıkarılmalıdır. Önemli olan el ayasını toprağa sürmek gerekir. Topraktan olan toz elde kalması gerekir.

Normal abdest için de cünüplük için de aynı şekilde teyemmüm alınır.

Yazar: Baha Yıldırım

26 Yaşında Üniversite 4. sınıf öğrencisi En çok sevdiği şarkı Adaşının söylemiş olduğu Baha'dan '' kutupta yaz gibi'' Özledim Seni!

İlgini Çekebilir!

Sekine Duası Okunuşu Ve Türkçe Anlamı ( Meali)

Sekine duasının okunuşunu ve Türkçe mealini sayfamızda bulabilirsiniz. Sekine sözlükte güven, sükunet, dinginlik, huzur ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir