AnaSayfa / Mekanlar / Yabancı Ülkeye Gitmek İçin Ne Gerekir?

Yabancı Ülkeye Gitmek İçin Ne Gerekir?


İlk olarak pasaportunuz olması gerekmektedir. Pasaport yurt dışına çıkış yapmak için gerekli kimlik bilgilerinizdir. Pasaport almak istediğiniz zaman harç ve defter parasını yatırdıktan sonra Emniyet Genel Müdürlüğünden alacağınız randevu ile pasaport başvurusu yapabilirsiniz.

Yurt dışına çıkacağınız tarihe yakın zamanda pasaport başvurusu yaparsanız pasaportunuz yetişmeyebilir ve yurtdışına çıkamayabilirsiniz. Pasaport için gerekli belgeleri Emniyet Müdürlüğüne gitmeden önce hazırlamanız gerekmektedir.

Gerekli belgeler ise nüfus cüzdanı, 2 adet biometrik fotoğraf ve pasaport harç ve defter ücretinin yatırıldığına dair makbuz gerekir. Emniyet Müdürlüğünde parmak izi ve fotoğraf taraması yapıldıktan sonra imza atıp buradaki işlemleriniz bitmektedir. Ve pasaportunuzu evinize gelmesini beklemeye başlıyorsunuz.

Pasaport Çeşitleri

4 çeşit pasaport türü vardır.

Umuma Mahsus Pasaport,

Hususi Pasaport,

Hizmet Pasaport

ve Diplomatik Pasaport türleri vardır.

Vize işlemlerinizi yurtdışına gideceğiniz tarihten 1 ay öncesinden ayarlamanız sizin için daha faydalı olacaktır. Vize işlemleri ülkeden ülkeye göre değişiklik göstermektedir. Vize işlemlerini gideceğiniz ülkeye göre istenilen belgeleri eksiksiz hazırlayarak teslim etmeniz halinde vizeniz çıkacaktır.

Yabancı ülkeye gitmek için yukarıda belirttiğimiz gibi bir pasaporta sahip olmanız gerekir. 2010 yılında pasaportları tamamen değişmiş ve modern bir görünüme kavuşmuştur.  Yabancı bir ülkeye gitmek istiyorsanız e-pasaportunuz olmak zorundadır. Eğer yoksa ilk önce harç parasını ödemelisiniz. Ülkemizde bir çok anlaşmalı banka üzerinden harç ödemesini kolaylıkla yapabilirsiniz.  3 gün içerisinde pasaportunuz elinize ulaşacaktır.

E-pasaport içerisinde çip bulunmaktadır. Bu çip sayesinde yabancı ülkeye gittiğiniz zaman tüm bilgileriniz kontrol eden kişi tarafından görülür ve işiniz saniyeler içinde halledilir.

Yurt dışına gitmenin 5 yolu!

Yazar: Baha Yıldırım

26 Yaşında Üniversite 4. sınıf öğrencisi En çok sevdiği şarkı Adaşının söylemiş olduğu Baha'dan '' kutupta yaz gibi'' Özledim Seni!

İlgini Çekebilir!

HD İskender iletişim telefon no adresi ve çalışma saatleri

HD İskender iletişim adres ve telefon numarası bu yazımızda lezzet tutkunları için paylaşacağız. Yirmi bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir