AnaSayfa / Yemek / Yumurta kaç dakikada pişer ( Katı, Rafadan, kayısı ve tava)

Yumurta kaç dakikada pişer ( Katı, Rafadan, kayısı ve tava)

Bugün sizlere hem katı hem rafadan yani sulu yada cıvık olarak dillendirilen yumurtanın kaç dakikada piştiğini belirteceğiz. Bunların yanı sıra kayısı ve tava yumurtanın pişirme sürelerini sizlerle paylaşacağız

Uygun fiyatı ve içeriğinde bulunan protein sayesinde yumurta, özellikle kahvaltılarımızın temel gıdasıdır. En çok tava ve haşlama olarak tüketilmektedir.

Yararlı bir protein kaynağı olan yumurtayı dikkatli bir şekilde haşlamalı ve pişirmeliyiz. Kaç dakikada piştiği önem arz etmektedir. Şimdi hangi yumurta kaç dakikada pişer hep birlikte öğrenelim!

Katı Yumurta:

Ufak bir tencerenin içerisine soğuk yada ılık suyumuzu koyalım. Su kaynadıktan sonra yumurtaları kaşık yardımı ile yavaşça tenceremize koyalım. 12 dakika haşlayalım.

Çok fazla haşlarsanız yumurtanın sarısı rengini kaybeder ve çevresi yeşilimsi bir renge bürünür.  Hem vitamini gider, hem lezzeti kaçar.

Uzmanlar her kahvaltıda 1 adet yumurta tüketmemizi öneriyor. Sağlık açısından yumurtanın önemi oldukça büyük. Sporcular bile kas geliştirmek için proteine ihtiyaç duyuyorlar.

En fazla protein bulunan besinlerin başında yumurta geliyor. Üstelik fiyatının uygun olması bir avantaj

Rafadan ( sulu yada cıvık) Yumurta:

Her yerde farklı bilgiler yazıyor. Benim vermiş olduğum en idealidir ve yıllardır. Bizim evde yapılır.  Tenceremize suyu koyalım.

Su kaynadıktan sonra yumurtalarımızı yavaşça ekleyelim. Tam 4 dakika bekleyelim. Telefondan kronometrenizi açarak, yada duvar saatinizden zamanı takip edebilirsiniz.

Yasa su kaynadıktan sonra içinizden 100’e kadar sayabilirsiniz. Bazen mutfakta saat olmayabiliyor. İçinizden yüze kadar saydığınızda rafadan yumurtanız hazır olmuş olur.

Kayısı Yumurta:

Kayısı kıvamında yumurta elde edebilmek için kaynaya suya yumurtalar koyulur ve ardından 6 dakika beklenir. Bu süre zarfı içerisinde yumurtalar ocaktan alınarak hemen soğuk suya tutulur.

Tavada yumurta nasıl yapılır? Kaç dakikada pişer?

Malzemeler:

2 tane yumurta

1 tatlı kaşığı tereyağı yada 1 yemek kaşığı sıvıyağ

Tuz, karabiber, isteğe göre pul biber

Yapılışı:

Tereyağımızı tavamıza alalım ve eritelim. Ardından tuzumuzu ekleyelim. Tuzu önceden eklemenin amacı: Tereyağının yanmaması içindir. Ardından Yumurtaları tavanın içerisine kıralım orta ateşte 3 dakika pişirelim.

YUMURTA HAŞLIYORUM AMA ÇATLIYOR!

Yumurta haşlarken bir çoğunuzun eminim başına gelmiştir. Bir anda çatlaması ve bir incir çuvalı berbat etmesi canımızı çok sıkar. Çatladığı zaman içerisine su giriyor tadı kaçıyor ve yenilmez hale geliyor. Bunun çözümü elbette var! Yumurtalarınızı haşlamadan evvel buz dolabından çıkartın, yarım saat yani 30 dakika bekletin. Haşlama suyuna bir tatlı sirke koyabilirsiniz. Sirke yoksa tuz işinizi görecektir.

BİLMEYENLER İÇİN YUMURTA NASIL KIRILIR?

Yumurtayı dolaptan çıkardıktan sonra yıkayalım ve kuruyalım. Sakın yıkayarak dolaba koymayınız! Yoksa bakteriler oluşur aman dikkat!

İlk önce yumurtanın ortasını sert bir zemine hafiften vurun. ( Ocağım kenar kısımları yada bangoya vurabilirsiz) Sakın çok hızlı vurmayın.  Hafiften çatlayan yumurtayı iki elinizle kolayca ortadan ikiye ayırabilirsiniz

EN KALİTELİ PROTEİN KAYNAĞI: YUMURTA!

Anne sütünden sonra en kaliteli besin olarak yumurta ikinci sırada yer alıyor. En kaliteli protein yumurtada bulunuyor. Ayrıca yumurtanın içerisinde bulunan kolin, Çocukların hem zihinsel, hem ise beyinsel gelişimine katkı sağlıyor.

Yazar: Baha Yıldırım

26 Yaşında Üniversite 4. sınıf öğrencisi En çok sevdiği şarkı Adaşının söylemiş olduğu Baha'dan '' kutupta yaz gibi'' Özledim Seni!

İlgini Çekebilir!

Ekmek kaç dakikada pişer ve hazır hale gelir?

Bugün sade ekmeğin kaç dakikada piştiğini ayrıntılı bir şekilde açıklayacağız. Bir ekmeğin hazırlanışı ne kadar …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir