AnaSayfa / Dini / Zemzem Suyu Kuyusu Hakkında Bilgi

Zemzem Suyu Kuyusu Hakkında Bilgi

Zemzem Kuyusu
Zemzem suyu çok mübarek olan gıdalı bir sudur. Bir hadiste < zemzem suyunun ne niyetle içilirse ona şifa olacağı> buyuruluyor. Tüketilmekte bitmeyen bir sudur.

Mescid-i Haramın içinde Hacer-i esved köşesinin karşısında bulunan köşeden 14,5 metre uzakta bir odada bulunur. 1,9 m. yüksekliğinde taş bileziğe sahiptir. Çapı 2,5 m., derinliği ise 30 m.dir.

Zemzem kuyusunun ortaya çıkışı:

Cenab-ı hakkın emri ile Hz. İbrahim (a.s) hanımı Hacer validemiz ile henüz süt emme çağında olan oğlu Hz. İsmail’i bugün bulunan zemzem kuyusunun olduğu, içecek suyun ve kimsenin bulunmadığı yere bırakır.

Hz. İbrahim oğlu ve hanımı için biraz hurma ve biraz su bırakır ve oradan ayrılır. Hz. Hacer validemiz bu ıssız, yemek ve suyun bulunmadığı yerde kalmakta biraz zorlanır.

Fakat Cenab-ı Hakkın emri ile orada kaldığı için rızkı veren Allah’ın kendilerini göreceğini de biliyordu.

Bir süre sonra Hz. İbrahim’in bıraktığı su bitince Hz. İsmail de ağlamaya başladı. Hz. Hacer validemiz ne yapacağını bilemedi. Hz. İsmail’i süt olmadığı için emziremiyor, su olmadığı için su veremiyordu.

Hz. İsmail sürekli ağlayınca ne yapacağını bilemeyen Hz. Hacer birini görebilmek umuduyla Safa Tepesine çıktı. Fakat kimsenin olmadığını görünce Safa ile Merve arasında koşmaya başladı.

Merve tepesine çıktığı zaman bir ses duydu ve Zemzem kuyusunun bulunduğu yerde Hz. Cebrail’i gördüğünde kanadı ile yeri kazıyordu.

Sonunda suyun görünmesine Hz. Hacer çok sevinmiş, suyun aktığını da görünce Dur anlamına gelen zemzem diyerek suyun akmasını engellemek için önünü kesip bir havuz yaptı.

Testisini doldurdukça su kaynamaya devam ediyordu. Sudan içtikten sonra Hz. İsmail’i emzirmeye başladı. Zemzem kuyusu bu şekilde ortaya çıktı.

İlk olarak Hz. Hacer etrafını kum ile çevirmiş, daha sonra Hz. İbrahim kuyu haline getirmiştir. Zamanla zemzem kuyusu kapanarak belirsizleşmiştir.

Peygamberimizin dedesi Abdülmuttalip rüyasında gördüğü tarife göre orayı kazıp tekrar ortaya çıkarır.

Yazar: Baha Yıldırım

26 Yaşında Üniversite 4. sınıf öğrencisi En çok sevdiği şarkı Adaşının söylemiş olduğu Baha'dan '' kutupta yaz gibi'' Özledim Seni!

İlgini Çekebilir!

Sekine Duası Okunuşu Ve Türkçe Anlamı ( Meali)

Sekine duasının okunuşunu ve Türkçe mealini sayfamızda bulabilirsiniz. Sekine sözlükte güven, sükunet, dinginlik, huzur ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir