AnaSayfa / Dini / Zevk suyu ( Mezi) namaz kılmaya engel mi ? Abdest gerektirir mi?

Zevk suyu ( Mezi) namaz kılmaya engel mi ? Abdest gerektirir mi?

Erkek ve kadın üzerindeki doğal ifrazat yani organlarımızdan çıkan şeylerden biriside ‘’ Meni ve Mezidir’’  Hem erkekte hem kadında bulunabilen cinsel organdan gelen sıvıların adıdır.

Özellikle meni, erkekte ve kadında bir miktar farklıdır. Erkekte; koyu beyaz ve yumurta beyazına benzer, bayanlarda ise biraz sarımsı olan bir sıvıdır.

Bu sıvılar cinsel hareketlenme ile olur. Özellikle mezi; Cinsel düşünce, bakma, ellemeden sonra olur, Meni ise daha çok cinsel birleşmelerden sonra gelir.

Özellikle mezi farklıdır. Akıntı olarak gelir ancak meni gibi hem hareketi hızlı olmaz hem de meni kadar koyu değildir. Genelde bir sızıntı şeklindedir. Sadece abdesti bozar.

Gusül gerektirmez! Elbisenizi temizleyip, namaz abdestinizi alıp namazınızı gönül rahatlığı ile kılabilirsiniz.

Meni ise koyudur hızlı ve sert çıkar özellikle guslü abdesti bozar. Meziden sonra abdest almak kirlettiyse çamaşırı yıkamak yeterlidir.

Mezide Menide taharetimizle ilgili bir konu olduğu için yeni yetişen nesle abdest öğretilirken kışkırtıcı olmamak uyuyanı uyandırıcı olmamak şartıyla mezi ve meni kültürü öğretilmelidir.

Özellikle mezinin meni kadar koyu olmadığı benzeri koyu olmadığı öğretilmelidir ki gençlerimiz, cinsel organlarındaki her ıslanmanın guslü gerektirmediğini bilsinler.

Aksi takdirde kendisinin gusül gerektirecek bir durum gerektirdiğini zannederek, günlerce namazı terk edebilir, kendisini suçlu hissedebilir, bazen yük kaldırırken yada soğuk aldıktan sonra, basit düşüncelerden mezi gelebilir.

Bir abdestle durum düzelecek kadar kolayken, gençler bu farkı bilmediğinden dolayı kendilerini zor duruma düşmüş zannedebilirler.

Tekrar edecek olursak

– Meni var yumurta beyazı gibi koyudur. Mezi vardır idrara benzer,

– Meni fışkırarak çıkar mezi sızıntı halinde gelir.

– Meni gusül gerektirir, başka türlü namaz yok abdest yok insan cünüp olmuştur.  Mezi ise guslü gerektirmez

 

Yazar: Baha Yıldırım

26 Yaşında Üniversite 4. sınıf öğrencisi En çok sevdiği şarkı Adaşının söylemiş olduğu Baha'dan '' kutupta yaz gibi'' Özledim Seni!

İlgini Çekebilir!

Sekine Duası Okunuşu Ve Türkçe Anlamı ( Meali)

Sekine duasının okunuşunu ve Türkçe mealini sayfamızda bulabilirsiniz. Sekine sözlükte güven, sükunet, dinginlik, huzur ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir